ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ: що робити?

Гепатит – виліковний. 

Для цього в Україні є досвід боротьби з гепатитами, є відповідні програми лікування. При цьому тест на вірусні гепатити потрібно робити усім: людина перебуває у групі ризику до тих пір, поки не знає інфікована вона чи ні. Позитивний результат експрес-тесту не є підставою для постановки діагнозу.

МОЗ України закликає пацієнтів скористатися своїм правом на гарантовану державою послугу та безкоштовно пройти тест на вірусні гепатити.

За оцінками експертів, в Україні вірусним гепатитом С інфіковані понад 2 мільйони людей, гепатитом В  – понад 600 тисяч. Утім більшість хворих навіть не підозрюють про свій статус (зі 100 хворих на вірусний гепатит С про свій діагноз знає лише п’ятеро. А зі 100 інфікованих на гепатит В – тільки троє). Що пізніше пацієнт дізнається про хворобу, то більше людей він може інфікувати і лікування на пізніх стадіях відбувається набагато складніше.

Тому вкрай важливо стежити за своїм здоров’ям та вчасно проходити діагностику. Кожен пацієнт має право зробити безоплатний тест на вірусні гепатити. Така послуга входить у гарантований державою пакет надання первинної медичної допомоги. Для цього треба звернутися до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким у вас підписана декларація, і зробити експрес-тест. 

АЛГОРИТМ ДІЙ ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ:

  • Зверніться до лікаря, з яким ви підписали декларацію.  
  • Сімейний лікар може запропонувати вам обстеження із використанням швидких тестів. Якщо результат тесту позитивний – необхідно буде пройти додаткове обстеження, про яке вам скаже лікар. Пам’ятайте, що позитивний швидкий тест не є підтвердженням діагнозу, а може свідчити, що ви перехворіли і самостійно позбулись вірусу.
  • Якщо ви вже знаєте, що у вас вірусний гепатит, можете одразу звернутись до лікаря інфекціоніста інфекційної лікарні за місцем проживання або ж у інфекційний відділ обласної лікарні (залежно від того, чи є у лікарні за місцем проживання інфекційний відділ). За посиланням https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=108N72a3bE3j55OwV2hh8-tgnM7O58qQz&ll=49.460306895042244%2C31.2093369277777&z=6 ви можете знайти контакти закладів охорони здоров’я, які надають послуги із лікування ВГ.
  • Пацієнт проходить обстеження (приблизно 7-10 днів) та здає усі необхідні аналізи. Важливо: враховуючи, що препарат є пангенотипним, немає потреби додатково визначати генотип вірусу.
  • Якщо діагноз підтвердився, нагадайте лікарю-інфекціоністу про державну програму лікування гепатиту.
  • Напишіть заяву на ім’я директора обласного Департаменту/Управління охорони здоров’я з проханням отримати лікування за державною програмою.
  • Наступний крок – отримати позитивне рішення щодо забезпечення лікування від профільної комісії. При обласних департаментах охорони здоров’я або в окремих регіонах при обласних інфекційних лікарнях діють Комісії щодо включення пацієнтів до державних програм лікування (членами цих Комісій можуть бути представники пацієнтських спільнот, якість роботи Комісії залежить від активної участі членів цієї Комісії).
  • Пройти курс лікування у своїй лікарні.