У вітамінів і мінералів майже все як у людей: одні дружать і один одному допомагають, інші — чинять перешкоди і разом ужитися не можуть.
Тільки у світі людей використовують слова — друзі і вороги, а у світі вітамінів це — синергісти і антагоністи. Синергісти — це речовини, які допомагають один одному засвоюватися, а антагоністи — заважають.
Нас цікавлять другі. Ось 12 добавок і вітамінів, які ніколи не можна змішувати.

МАГНІЙ І КАЛЬЦІЙ
Всмоктування кальцію краще відбувається у кислому середовищі, а залізо і магній — залужнюють середовище, тому традиційно вважається, що магній і кальцій, не повинні бути в одній капсулі або в одному прийомі.
Якщо кальцій і магній в одній таблетці — то засвоїться трошки того й іншого. Якщо їсти все окремо, то краще магній, потім через годину кальцій, і краще ввечері.

ВІТАМІН Е І ЗАЛІЗО
Неорганічне тривалентне залізо (сульфат заліза) нейтралізує токоферол і перетворює його в неактивну форму. Тому вітамін Е і залізо (неорганічне) не слід приймати разом. Однак це не відноситься до органічного заліза.

ЦИНК І МІДЬ
Посилений прийом молібдену і цинку може призвести до дефіциту міді. Кадмій, марганець, залізо, антациди, дубильні речовини, аскорбінова кислота здатні знижувати засвоєння міді.
У свою чергу, мідь може гальмувати засвоєння організмом заліза, кобальту, цинку, молібдену, вітаміну А.

ВІТАМІН В1 І БІЛЬШІСТЬ МІНЕРАЛІВ
Тіамін (вітамін B1) рекомендується використовувати окремо від мінералів. Це пов’язано з тим, що він практично несумісний ні з одним з корисних речовин. Кальцій і магній знижує ефективність тіаміну, перешкоджаючи його засвоєнню.

ЗЕЛЕНИЙ ЧАЙ І ЗАЛІЗО
Зелений чай краще не вживати разом з продуктами, в яких багато заліза, тому що в цьому поєднанні він втрачає свої антиоксидантні властивості.
Основне активне з’єднання в зеленому чаї — ЕГКГ (епігаллокатехін-3-галлат), здатний пригнічувати запальні ефекти. Але при зв’язуванні ЕГКГ з залізом ця здатність втрачається.
При цьому втрачається здатність заліза з’єднуватись з білком і утворювати гемоглобін.

ВІТАМІН В5 І МІДЬ
Пантотенова кислота (вітамін B5) несумісна з міддю, бо мінерал робить вітамін неактивним. Фолієва кислота (В9) в поєднанні з цинком утворює комплекс, погано розчинний у воді. Це перешкоджає всмоктуванню обох корисних речовин.

ВІТАМІН С І ВІТАМІН В12
Вітамін В12 стає менш активним у продуктах з високим вмістом вітаміну С.Вчені стверджують, що вітамін С блокує всмоктування В12, а значить, потрібно намагатися уникати спільного надходження в організм цих двох речовин. Крім того вітамін В12 може посилити алергічні реакції, спричинені вітаміном В1.

ФОЛІЄВА КИСЛОТА І ЦИНК
Всмоктування цього вітаміну (фолієва кислота) може порушити цинк. І навпаки, цинк порушує всмоктування фолієвої кислоти. Збереженню В9 в тканинах сприяє вітамін С.

ЛОПЕРАМІД І КАЛЬЦІЙ
Лоперамід (Імодіум) — найпоширеніші ліки проти проносу. Продаються вони без рецепта під різними брендами.
Основна дія лопераміду — гальмування моторики кишки. Але у кальцію є аналогічний побічний ефект! Тому поєднання цих двох препаратів може призвести до дуже вираженого болісного запору.

ВІТАМІН К І ВАРФАРИН (ПРЕПАРАТ ДЛЯ РОЗРІДЖЕННЯ КРОВІ)
Приймаючи цей препарат, потрібно значно скоротити споживання журавлини, часнику, імбиру і деяких спецій (кайенського перцю, кориці, куркуми).
Ці продукти розріджують кров і, посилюючи дію варфарину, можуть спровокувати кровотечу.
Зменшує ефект препарату вітамін К, присутній у великих кількостях в шпинаті, ріпі, білокачанній капусті, броколі.

КАЛІЙ І ПРЕПАРАТИ ДЛЯ ЗНИЖЕННЯ АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ
Ліки з цієї групи збільшують кількість калію в крові, надлишок якого може спровокувати порушення серцевого ритму, задишку.
Тому на час лікування слід обмежувати в раціоні банани, картоплю, сою, шпинат.

ТИРАМІН І АНТИДЕПРЕСАНТИ
У препаратах проти депресії міститься інгібітор моноаміноксидази, який, вступаючи в реакцію з тираміном, може збільшити тиск до критичних значень.
Сам тирамін — це амінокислота, яка утворюється в результаті старіння продуктів, багатих білками. У великих кількостях ця речовина міститься в зрілих сирах, в’яленому м’ясі або рибі, сухих ковбасах, м’ясних або рибних консервах.

Тож, приймаючи ліки, мінерали та вітаміни, зверніть увагу на їхню сумісність, а ліпше проконсультуйтесь зі своїм сімейним лікарем перед вживанням будь-яких препаратів.