Ця недуга поширена й досі — тільки минулого року в Україні на туберкульоз захворіло понад 20 тис. людей. Але тепер значно простіше запобігати хворобі вакцинацією і лікуватися антибіотиками.

Профілактика туберкульозу

Проти туберкульозу наразі доступна тільки одна вакцина – БЦЖ. Її вводять немовлятам у пологовому будинку. Вона ефективно захищає від важких форм цієї хвороби дітей до п’яти років.

 Прихована (латентна) форма туберкульозу

Коли туберкульозна паличка потрапляє в легені людини, на неї завжди реагує імунна система, проте це не завжди завершується повним її знищенням. Часто буває так, що бактерія залишається в організмі, а хвороба одразу не виникає. Це називається латентною туберкульозною інфекцією — з нею людина не є заразною.

Та в разі ВІЛ-інфекції, розвитку іншого хронічного захворювання, тривалого неповноцінного харчування, фізичного виснаження тощо латентна інфекція може перейти в активну форму і спричинити туберкульоз.

 Симптоми легеневого туберкульозу:

  • тривалий кашель (понад 2 тижні);
  • біль у грудях;
  • постійна субфебрильна температура (37-37,5 °C);
  • втрата ваги;
  • пітливість, особливо вночі;
  • утомлюваність.

Ви можете пройти онлайн-анкетування щодо ризику розвитку туберкульозу за посиланням https://tbtest.phc.org.ua.

Якщо маєте ці симптоми, зверніться до свого сімейного лікаря.

Як діагностують туберкульоз

Для діагностики латентної туберкульозної інфекції застосовують туберкулінову пробу (пробу Манту) або тест вивільнення гамма-інтерферону (квантифероновий тест).

У разі ймовірної хвороби здійснюють радіографічне дослідження органів грудної клітки й точні молекулярно-генетичні та мікробіологічні тести.

Як лікують від туберкульозу

Якщо в мокротинні людини присутні мікобактерії, тобто це відкрита форма хвороби, може бути потрібна госпіталізація. Коли ж бактерій у мокротинні більше немає чи після 2-3 тижнів ефективного лікування, лікар дозволяє продовжити терапію амбулаторно, тобто вдома. Антибіотики для лікування видає сімейний лікар та/або фтизіатр.

Пам’ятайте, що туберкульоз виліковний і не є завадою для повноцінного життя. Захистіть своїх дітей щепленням і будьте уважні до власного здоров’я!

Інформації з матеріалів Центру громадського здоров’я https://www.phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/tuberkuloz